Więźba dachowa

Tartak naszej firmy produkuje tradycyjne więźby dachowe według specyfikacji oraz, w związku z coraz większym zainteresowaniem klientów, więźby prefabrykowane, które wykonujemy zarówno z drewna litego jak i klejonego warstwowo. 


Procedura zamówienia więźby prefabrykowanej

Procedura rozpoczyna się od adaptacji dostarczonego przez klienta projektu do stosowanej przez nas technologii. Projekt więźby prefabrykowanej jest opracowywany w specjalnym programie do tworzenia konstrukcji drewnianych SEMA, który ma za zadanie stworzyć przestrzenną wizualizację więźby, obliczyć obciążenia oddziałujące na dach oraz przekroje elementów. Program precyzyjnie podaje ilość potrzebnej do produkcji tarcicy, całkowitą kubaturę więźby oraz rzeczywistą długość wszystkich jej elementów. Po opracowaniu w programie SEMA projektu, więźba jest produkowana przez automatycznie sterowane nowoczesne centrum obróbcze Hundegger K2i, na którym powstają wszystkie połączenia więźby, zacięcia, wiercenia, jaskółczy ogon. Każdy element zostaje ponumerowany, a do więźby dołączamy projekt montażu, co pozwala na szybkie i łatwe złożenie konstrukcji na budowie.

Rozwiewamy wątpliwości

Choć w zachodnich krajach więźby prefabrykowane to standard, w Polsce są nadal mało powszechne. Powodów jest kilka: nieufność tradycjonalistów do nowych technologii, mylne przekonanie o dużym koszcie takiej więźby oraz obawa, że prefabrykowane elementy nie będą do siebie pasować.

Więźba prefabrykowana, przy jej licznych zaletach, wcale nie jest droższa choć często porównanie jej kosztu z więźba tradycyjną może być trudne. W przypadku prefabrykacji, z góry znamy całkowity koszt więźby, jesteśmy w stanie obliczyć precyzyjnie zużycie materiału. Poza tym w procesie produkcji DREWNEX tworzy projekt więźby w programie komputerowym SEMA, który optymalizuje zużycie tarcicy – klienci zamawiając u nas konstrukcję więźby płacą jedynie za gotowy produkt, nie muszą więc kupować drewna z nadwyżką na docięcia, z której powstanie odpad w cenie więźby. Kolejnym atutem jest krótki czas montażu, co zmniejsza koszt robocizny domu, gdyż wykonanie konstrukcji bezpośrednio na placu budowy wymaga dużego nakładu czasu i pracy.

W naszej firmie przygotowujemy wycenę więźby na podstawie przesłanego do nas projektu architektonicznego, jednak przed rozpoczęciem produkcji dokonujemy wizji lokalnej i pomiaru obiektu, aby wziąć pod uwagę wszelkie odchyłki od planów, które mogły powstać w trakcie budowy. W ten sposób dajemy gwarancję, że wszystkie elementy więźby będą do siebie pasowały z dokładnością do 0,2 mm, a jakość wykonania jest bez porównania lepsza. Trzeba podkreślić, że nie mieliśmy jeszcze przypadku reklamacji. 

Jakość więźby prefabrykowanej

Więźby prefabrykowane są to produkty o doskonałej jakości, robione są z najlepszego gatunkowo drewna suszonego, o optymalnej wilgotności do zamontowania jej na budowie. Dodatkowo, nawet najlepsza tradycyjna obróbka ciesielska nie dorówna precyzji obróbki maszynowej, której dokładność wynosi 0,2 mm, a elementy więźby tworzą idealnie równe płaszczyzny dachu.

Więźba prefabrykowana w zakładzie naszej firmy jest czterostronnie strugana, zabezpieczona przed działaniem szkodników, grzybów i pleśni, oraz zaimpregnowana przeciwogniowo. Gotowy produkt dostarczamy na plac budowy razem ze szczegółowym planem montażu, przedstawiającym sposób połączenia ponumerowanych elementów.

Dodatkowo, w związku z dużą ilością zapytań o możliwość wykonania więźby certyfikowanej, wdrożyliśmy w firmie system Zakładowej Kontroli Produkcji, co pozwala nam na znakowanie naszych wyrobów budowlanych symbolem CE.

Składanie zamówień

Standardowo, realizacja zamówienia na więźbę prefabrykowaną trwa w naszej firmie do dwóch tygodni. W celu otrzymania wyceny więźby prefabrykowanej, prosimy o przesłanie do nas projektu dachu.

więźba dachowa - drewnex.biz